- Praca zdalna – pracownik pracuje poza stałym miejscem pracy, otrzymuje wynagrodzenie.
- Pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy – wówczas zachowuje prawo do wynagrodzenia.
- Pracownik, który został odsunięty od pracy z powodu wystąpienia zdarzenia wskazującego na zmianę stanu zdrowia pracownika na mocy art. 207 § 2 k.p. (czyli nie zachowania przez pracodawcę zasad BHP) – zachowuje prawo do wynagrodzenia.
- Pracownikowi, który dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.
- Pracownik jest chory (stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego) – przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy.
- Pracownik został poddany kwarantannie lub izolacji na mocy decyzji państwowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego – przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy (nie dotyczy to dziecka objętego kwarantanną).
- Pracownik sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny, gdy lekarz wystawił z tego tytułu zaświadczenie lekarskie – ubezpieczonemu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach.
- Pracownik sprawuje opiekę nad dzieckiem objętym kwarantanną lub izolacją na mocy decyzji powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego – rodzicowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.
- Pracownik sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko – pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
- Przestój z powodu COVID-19 – pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
- Pracownika nie można wysłać bez jego zgody na bieżący urlop z powodu COVID-19.
- Pracownika nie można wysłać na bezpłatny urlop z powodu COVID-19.
- Pracownika można wysłać na zaległy urlop wypoczynkowy z powdu COVID-19.
- Pracownikowi nie wolno zmniejszyć wynagrodzenia za okres, w którym nabył prawo do tego wynagrodzenia (z mocą wsteczną).
- Pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu bezpłatnego.
- Pracodawca musi zapewnić środki ochrony osobistej takie jak rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący.
- Wynagrodzenie za czas przestoju obejmuje pensję zasadniczą wraz z dodatkiem funkcyjnym. Nie obejmuje natomiast premii i innych dodatków do wynagrodzenia.
- Jeśli Pracodawca nie ustalił innych zasad, praca zdalna powinna być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy stacjonarnej.
- Zasiłek opiekuńczy przysługuje za wszystkie dni robocze wynikające z grafiku pracownika, jeżeli w tym czasie nie ma innej osoby w gospodarstwie domowym, która zajęłaby się dziećmi.
- Podczas pracy zdalnej nie ma przeszkód, by pracownik świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Sposób rozliczania pozostaje niezmieniony, jak w przypadku pracy stacjonarnej.